Trendy i prognozy na hiszpańskim rynku nieruchomości: Perspektywa na 2024 rok

Rynek nieruchomości w Hiszpanii przeszedł różne fazy rozwoju, z których każda wpłynęła na kształtowanie się cen, zainteresowanie inwestorów i ogólny klimat inwestycyjny. W ostatnich latach, szczególnie po wyzwaniach związanych z pandemią COVID-19, rynek ten pokazał wyjątkową odporność i dynamikę cenową, zaskakując analityków wzrostami cen w 2023 r. oraz wzmożoną aktywnością zagranicznych nabywców. Sytuacja na 2024 r. zachęca zarówno lokalnych, jak i międzynarodowych inwestorów do aktywnego poszukiwania atrakcyjnych ofert. Rok 2024 r. to okres stabilizacji rynku, z perspektywą obniżenia stóp procentowych w 2025 r. i tym samym reaktywując dynamikę wzrostu cen z roku 2022.

Aktualnie na rynku hiszpańskim obserwujemy niski poziom dostępności nowych nieruchomości, co jest jedną z głównych cech rynku zarówno w bieżącym, jak i przyszłym roku. Wysoki popyt, szczególnie wśród nabywców zagranicznych, w połączeniu z ograniczoną podażą, nadal będzie kształtować rynek.

 

 • Zmiany w preferencjach nabywców: Pandemia COVID-19 znacznie zmieniła preferencje nabywców. Obecnie większe znaczenie mają takie aspekty jak większa przestrzeń życiowa, domy z ogrodami oraz lokalizacje oferujące lepszą jakość życia, co wpływa na wzrost popularności miejsc takich jak Costa del Sol czy Balearów.
 • Wpływ międzynarodowy: Rola inwestorów zagranicznych na hiszpańskim rynku nieruchomości jest istotna. Rosnące zainteresowanie inwestycyjne ze strony międzynarodowych graczy, zarówno w zakresie zakupu, jak i wynajmu, podkreśla globalny wpływ rynku hiszpańskiego.
 • Trendy w lokalizacji: Różne regiony Hiszpanii wykazują różny stopień popularności wśród inwestorów. Obszary takie jak Costa del Sol, Madryt, Barcelona, czy Wyspy Kanaryjskie są szczególnie atrakcyjne.

Kształtowanie się cen

W ciągu ostatnich kilku lat rynek nieruchomości w Hiszpanii wykazał stabilność cenową z tendencją wzrostową. W 2023 roku, mimo wysokich stóp procentowych, które osiągnęły poziom 4,5%, ceny nieruchomości utrzymały wartość, a nawet odnotowały wzrosty co najmniej zgodne z inflacją. Indeks cen nieruchomości Realista wskazał na 6,3% śr. wzrost cen za 2022.11 - 2023.11, przy czym nieruchomości na Balearach i Wyspach Kanaryjskich odnotowały 7,7% wzrost roczny. W 2024 roku przewidywano, że ceny wzrosną o 3% - 5%. W tym kontekście, obszary o dużej konkurencji, takie jak Costa del Sol, Balearowie czy części Costa Blanca, odnotowały znaczny popyt, co skutkowało ponad średnim wzrostem cen. Na przykład na Costa del Sol ceny nieruchomości odnotowały imponujący wzrost rok do roku o 12,4% w drugim kwartale 2023 r., co stanowi ponad dwukrotność średniej krajowej. W tym samym okresie na Costa Blanca odnotowano wzrost cen nieruchomości o 11,4%. Zgodnie z naszymi analizami, ceny nieruchomości z rynku pierwotnego, które mają wysoki standard wykończenia są wciąż atrakcyjne dla inwestorów lokalnych jak i zagranicznych.

Przyszłość rynku

W 2022 roku zanotowano najwięcej zakupów od 2007 roku (szczytu poprzedniego cyklu nieruchomościowego), z blisko 720 tyś. podpisanych aktów notarialnych. W 2023 roku sprzedaż utrzymywała się na stabilnym poziomie ze względu na ograniczenia warunków kredytowych, na dokładne dane musimy poczekać jeszcze kilka tyg.

Eksperci przewidują, że hiszpański rynek nieruchomości utrzyma pozytywny impet w 2024 roku. Oczekuje się trwałego wzrostu gospodarczego, co utrzyma silny popyt na mieszkania. Zarówno obszary miejskie, jak i podmiejskie oraz wiejskie zyskają na znaczeniu.

Prognozy na rok 2024 zakładają kontynuację trendów z poprzednich lat. Oczekuje się, że ceny pozostaną stabilne, z możliwymi wzrostami w obszarach o wysokim popycie. Natomiast w 2025 roku prognozowany jest wzrost w sektorze, dzięki oczekiwanej poprawie sytuacji w strefie euro, spadku stóp procentowych i poprawie siły nabywczej dochodów gospodarstw domowych. Wzrost sprzedaży nieruchomości może osiągnąć poziom około 3% w 2025 roku, z zatwierdzeniami (+15% do 130,000 jednostek) i cenami (+4%).

Prognozuje się, że inteligentne technologie domowe i funkcje zrównoważone staną się standardem w nowych inwestycjach. Miejsca do wspólnego mieszkania tzw. Co-Livingi i nieruchomości komercyjne również zyskają na popularności.

Brak podaży w poszukiwanych lokalizacjach może otworzyć nowe możliwości transakcji. Wpływowy popyt podnosi ceny w największych miastach i obszarach turystycznych, dlatego można spodziewać się przesunięcia uwagi na nadmorskie rejony, takie jak Walencja i Alicante.

Zwroty z inwestycji

Rynek nieruchomości w Hiszpanii oferuje obecnie szeroki wachlarz możliwości inwestycyjnych, które obejmują wynajem na cele wakacyjne, flipping domów oraz długoterminowe lokowanie kapitału. Warto zauważyć, że wzrost popytu - zanotowany jako 85 milionów turystów w 2023 roku, co stanowi wzrost o 19% w porównaniu z rokiem 2022 - wpływa na podnoszenie cen za noclegi, co jest wyraźnie widoczne w średnich zwrotach z wynajmu turystycznego z ostatnich lat.

W obliczu zacieśniającej się konkurencji hiszpańscy zarządcy nieruchomości poszukują innowacyjnych rozwiązań mających na celu ograniczenie kosztów, takich jak wprowadzenie pralni, inteligentnych systemów zarządzania najmem oraz efektywnego zespołu. Dodatkowo, dążą oni do maksymalizacji zwrotów poprzez wykorzystanie sztucznej inteligencji, która reaguje na algorytmy platform takich jak Booking czy Airbnb, dostosowując ceny do zmieniającego się popytu i podaży. Dzięki tym działaniom właściciele nieruchomości mogą osiągnąć optymalne wyniki finansowe przy minimalnym nakładzie środków.

Warto zaznaczyć, że hiszpańscy zarządcy nieruchomości pobierają średnio 15% przychodów z wynajmu, co stanowi znacznie niższy odsetek w porównaniu do pozostałych krajów Europy, gdzie wynosi on średnio 30%. Ten fakt stanowi dodatkowy argument za inwestycją w mieszkania w Hiszpanii.

Uważamy, że realne zyski ROI netto mogą wynieść między 4 – 9% w zależności od lokalizacji oraz typu nieruchomości.

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej bezpłatnej konsultacji, podczas której przenalizujemy Twoje potrzeby i doradzimy kierunek zakupów. Agregujemy wiedzę z światowych rynków. Analizujemy najnowsze trendy i starannie słuchamy naszych partnerów, aby nasi klienci mogli podjąć jak najbardziej świadomą i przemyślaną decyzję dotyczącą zakupu nieruchomości. Dostosowujemy nasze rozwiązania do indywidualnych potrzeb klienta, niezależnie czy jest to nieruchomość komercyjna za granicą czy mieszkanie na emeryturę.

 

Źródła

 1. Spainhomes.com - An Outlook on Spanish Real Estate Market for 2024
 2. BRIC Group - Outlook for the Spanish property market in 2024
 3. BBVA Research
 4. CBRE Spain - Real Estate Market Outlook 2024
 5. Mordor Intelligence - Spain Residential Real Estate Market
 6. Idealista
 7. Spanish Property Insights
 8. Realista

 

 

galeria zdjęć